Od teraz możecie łatwiej dodawać zdjęcia do postów. Pod okienkiem wiadomości jest link "Dodaj zdjęcie do wiadomości" który to umożliwia.
Nie ma już za to podglądu w trakcie edycji i trzeba kliknąć "Podgląd" żeby zobaczyć jak będzie wyglądał post.
Mam nadzieję że to zmiana w dobrym kierunku.

Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Wszystko o uprawie w namiotach, szafach i pomieszczeniach uprawowych
bob
Kiełek
Posty: 16
Rejestracja: 15.08.2024 14:20

Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: bob »

witam wszystkich

Potrzebuje pomocy bardziej doświadczonych kolegów w doborze sprzętu, z racji wygody chciałbym skorzystać z gotowego zestawu od Marshydro

https://marshydro.eu/products/mars-hydr ... tent-kits/

co o nim sądzicie ? może zaproponujecie inny ? Samsung LM301H EVO 300W LED wystarczy ? co mi jeszcze będzie potrzebne (oprócz mierników ph/ec)
Na początek planuje posadzić automaty ale docelowo będą to odmiany sezonowe

w sieci jest mnóstwo informacji na temat upraw aż głowa boli więc postanowiłem się trzymać jednej metody uprawy którą świetnie opisał nasz dobroczyńca admin licząc na pomoc w uprawie i korygowanie błędów laika

w domu mam stację uzdatniania wody i wiem że mam bardzo miękką wodę (sprawdzałem metodą kropelkową) pytanie czy nada się do podlewania uprawy ? (jakich nawozów będę potrzebował) mogę również brać kranówę z przed stacji, która lepsza?

na innym forum mocno reklamują naświetlanie automatów 16/8 od początku do końca uprawy jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Awatar użytkownika
Beton
Buh
Posty: 164
Rejestracja: 09.04.2023 03:07

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: Beton »

Nie polecam automatów żebyś się nie zraził pierwszy raz, Hm.. jezeli chodzi o dlugosc dnia i nocy automaty to chyba naj lepiej 18/6, doradze apropo donic bierz najwieksze jakie wejdą do namiotu 25l to naprawdę takie minimum.
A propo lampy to Ci nie doradzę, wiem że ludzie chwala sobie te namioty, a ten wylącznik czasowy jest mechaniczny jest dosyć głośny,
Ja bym ogólnie kupował wszystko osobno np, wziął bym większy filtr węglowy bo np na zapachu mi najbardziej zależy.
bob
Kiełek
Posty: 16
Rejestracja: 15.08.2024 14:20

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: bob »

dziękuję za odzew
zamierzałem wstawić donice 11l do automatów tak jak na lekcjach na blogu, nie wiedziałem że potrzebuję 25l dziękuję za poradę
mam rozumieć że ziemia to jednorazówka do każdej nowej uprawy potrębuję nowej czy można ją zasilić nawozami?
jakich nawozów używać?
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 820
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: szkolaziola »

Cześć! Witaj na forum :greetings-wavegreen:

Tak, ten zestaw od Marsa jest całkiem spoko. Namiot ma wygodną wielkość do pracy z 3-4 roślinami, lampa jest też okej dobrana od niego i wentylacja - no i cała reszta w jednej paczce. Tylko nie wiem czy na pewno to się opłaci lepiej niż być wszystko kupił osobno :P To już byś musiał sobie sam policzyć.

Wg mnie jeszcze co najmniej 1 wentylator mieszający będzie ci potrzebny - w zestawie jest tylko 1 a taki namiot powinien mieć 2 albo nawet 3.
Płyny do kalibracji i przechowywania sondy pH metru.
Być może nawilżacz albo osuszacz powietrza - nie wiem jakie masz warunki i gdzie mieszkasz.
Przydatny jest termometr-higrometr na wifi - robi historie pomiarów, wykresy i widzisz warunki nawet poza domem. Ja polecam Govee H5179
Jakieś wiadro do mieszania wody z nawozami i łyżka/kij do mieszania, pipetki, plastikowe menzurki - do odmierzania nawozów.
Zestaw nawozów Terra Aquatica 3-part (do wody twardej albo miękkiej - zależnie jaką masz) i CalMag - np B.A.C. Calmag 2.0
Można mieć inteligentne gniazdko wifi do kontroli lampy - ale w zestawie masz analogowy timer jakby co.
Lupa/mikroskop do sprawdzania dojrzałości trichomów
Klipsy do LST (ale można użyć też różnych kabli, wężyków, opasek)
Słoiki do curringu, nożyczki z ostrym czubkiem do trymowania

Nie wiem jaka woda jest po tym uzdatnianiu u ciebie. Musiałbyś pH i EC metrem zmierzyć. I upewnić się że ta woda nie jest na koniec dosalana - niektóre systemu oczyszczania na koniec dodają do wody minerały żeby była dobra do picia dla ludzi - jeśli tak masz to NIE możesz użyć takiej wody - to trucizna dla roślin. Ale jak nie masz takiego mineralizatora to powinna być ok po oczyszczeniu - trzeba pH i EC sprawdzić.

Tak automaty 16/8 albo 18/6 i jest gites :) Tak się świeci.


Powodzenia :) :dance:
bob
Kiełek
Posty: 16
Rejestracja: 15.08.2024 14:20

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: bob »

witam admina
bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź i listę zakupów ;)
oczywiście zacznę od miernika EC/TDS i elektronicznego miernika pH
użyje ziemi Canna Terra Professional, jak to jest z ta ziemią
można używać tej samej ziemi do uprawy przez dłuższy czas czy za każdym razem potrzeba nowej?

rozgładm się się za miernikiem EC/TDS a dokładnie tego

Kod: Zaznacz cały

https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-termometr-tester-twardosci-wody-3w1-7251211898?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=MjFlMjAwNmQtM2M4OS00ZGQ5LThmZWUtNGY3Yzc3MTYyN2E5AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=9b171fee-55fa-42c5-ae6c-1407dd1733c2
tylko że pissze:
"Wyjątkiem zastosowania miernika TDS jest zmiękczacz wody, wynika to z specyfiki działania testera. W zmiękczaczach stosuje się tabletki solne, miernik nie odróżnia jonów, tylko zlicza je i sumuje. Zatem pomiar zanieczyszczenia za zmiękczaczem będzie wyższy niż przed.

Na wyjściu ze zmiękczacza stosuje się inne metody pomiaru twardości wody, np. kropelkowe/paskowe testery twardości wody."

z racji tego że dopiero zaczynam z uprawą mam też pytanie odnośnie tego jakie odmiany wybrać nie wiem co tak naprawdę lubię
szukam odmian które dają lekki długotrwały i kreatywny haj żeby za bardzo nie robiły z oczu "chińczyka"

co byście polecili
Awatar użytkownika
Beton
Buh
Posty: 164
Rejestracja: 09.04.2023 03:07

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: Beton »

Eloo z tą ziemią to zależy od warunków jakie masz i twoim wyborem by używać drugi raz glebę to raczej jakieś eko uprawy typu ,,living soil,, czy zabawa w kompostowanie bo w ziemi zbierają się substancje szkodliwe dla roślin i coś musi je przetwozyc w pożyteczne związki, a dwa wydatek na worek ziemi na roślinę co 3-4 miesiące to wydaje mi się maly, i idzie za tym mega wygoda nie musisz się bawić w ziemi ,przesypywać, pozbywać sie korzenia, przesiewać itp.... no i masz dodatkowe wydatki na bakterie jakieś tam enzymy itp...
Tak to tylko zmieniasz donice uzupełniając z wora ziemię
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 820
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: szkolaziola »

Ten miernik jest OK.

Chodzi o to że masz NIE mieć wcale zmiękczacza. Woda po zmiękczaczu (to jest właśnie mineralizator) jest trucizną dla roślin.
Jak masz zmiękczacz to lepiej użyć kranówki prosto z rury. A jak nie masz to może być ze stacji uzdatniania.

Nie, w mojej metodzie nie możesz użyć tej samej ziemi. Za każdym razem nowa. Ogólnie da się zrobić to o czym mówisz ale trzeba albo uprawiać organicznie (w czym nie pomogę wcale) albo po uprawie wysłać ziemię do laboratorium a potem domieszać do tej ziemi odpowiednią ilość nawozów zgodnie z tym czego brakuje wg pomiarów laboratorium. Plus musisz mieć pewność że ta ziemia jest zdrowa - bez chorób i insektów.
Dużo prościej i taniej kupić nowy, pewny worek i z dyńki.

Nie polecę ci odmian w ten sposób bo uważam że nie istnieje taki podział. Każde zioło działa tak samo - odczuwalne działanie różni się tylko w zależności od twojego nastroju i samopoczucia. Zioło to po prostu wzmacniacz nastrojów. Jak jesteś szczęśliwy to będziesz szczęśliwszy. Jak chcesz spać to będziesz bardziej śpiący. Jak masz depresję to będziesz miał jeszcze większą. Ja każdemu radzę żeby siał to co chce palić po prostu. Jak znasz jakieś odmiany co kiedyś paliłeś i ci smakowały - to takie zasiej. Jak masz preferencje smakowe np na cytrusy czy jagody czy cokolwiek - to szukaj odmian które taki profil terpenowy mają - ja nie mam pojęcia co ty lubisz. A jedyne o czym decydujesz przy sianiu to smak i zapach. Działanie zdecyduje się z dniu zażycia i nie ma prawie żadnego związku z odmianą. Jeśli bardzo chcesz automaty (które odradzam) to bierz Mephisto Genetics - a konkretną odmianę wybierz właśnie po profilu terpenowym który cię interesuje.
bob
Kiełek
Posty: 16
Rejestracja: 15.08.2024 14:20

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: bob »

dziękuję za wyczerpujące temat odpowiedzi na temat ziemi :D

co myślicie o takim wynalazku
Miernik tester pH TDS EC Temp 4w1 twardości wody

Kod: Zaznacz cały

https://allegro.pl/oferta/miernik-tester-ph-tds-ec-temp-4w1-twardosci-wody-12449803662
Ostatnio zmieniony 18.08.2024 19:19 przez bob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 820
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: szkolaziola »

Nie. Takiego nie kupuj. To gówno.
Tylko EC metr jest tani.
pH metr jak jest albo tani albo z czymkolwiek połączony to wcale nie działa - równie dobrze mogłoby go nie być wcale.

No i dać 170zł za taki chiński sprzęt no-name to trochę bez sensu ogólnie.
pH metry tylko: Bluelab, Adwa, Apera, Hanna, Milwaukee
bob
Kiełek
Posty: 16
Rejestracja: 15.08.2024 14:20

Re: Pomoc w doborze sprzętu i kilka pytań

Post autor: bob »

czyli taki mały zestaw od Milwaukee byłby akceptowalny?

Milwaukee CD611 miernik tester przewodności EC cd 611

Kod: Zaznacz cały

https://allegro.pl/oferta/milwaukee-cd611-miernik-tester-przewodnosci-ec-cd-611-okazja-16276195690
Miernik tester pH Milwaukee ph-51 kwasomierz wody

Kod: Zaznacz cały

https://allegro.pl/oferta/miernik-tester-ph-milwaukee-ph-51-kwasomierz-wody-okazja-16276164207
Płyn do kalibracji mierników pH 300ml pH 7.01

Kod: Zaznacz cały

https://allegro.pl/oferta/plyn-do-kalibracji-miernikow-ph-300ml-ph-7-01-8297132007
ODPOWIEDZ