Od teraz możecie łatwiej dodawać zdjęcia do postów. Pod okienkiem wiadomości jest link "Dodaj zdjęcie do wiadomości" który to umożliwia.
Nie ma już za to podglądu w trakcie edycji i trzeba kliknąć "Podgląd" żeby zobaczyć jak będzie wyglądał post.
Mam nadzieję że to zmiana w dobrym kierunku.

Tydzień 4 - dodatkowe płuco

Pytania, uwagi i informacje dotyczące kursu uprawy konopi indoor
Pxgen
Nasionko
Posty: 4
Rejestracja: 12.04.2023 11:47

Tydzień 4 - dodatkowe płuco

Post autor: Pxgen »

Witam!
Czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym dodatkowym "płucu"? Rzeczy jakie mnie najbardziej interesują to:
- wymiary tego mniejszego boxa
- jaki grzejnik masz tam wstawiony chodzi konkretnie o waty
- czy ciepłe powietrze które wędruje do głównego boxa jest zasysane pasywnie czy wpompowywane za pomocą wentylatora
- czy wiesz może jakie generuje to zużycie w watach albo w PLN - ach
I ogólnie może coś nie coś dodać od siebie o czym tutaj zapomniałem?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 826
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Tydzień 4 - dodatkowe płuco

Post autor: szkolaziola »

Siema.
W moim przypadku płucem w zimę był namiot Secret Jardin Hydro Shoot 80x60x80cm - miałem po prostu tak zalegający namiot na klony na szafie - ale może to być COKOLWIEK - większy namiot, namiot do wędkowania, stara szafa, baaaardzo duży karton, można sklecić coś z deseczek, folii i styropianu itd...

Chodzi głównie o to żeby ograniczyć przestrzeń - i nie grzać np całej piwnicy 50m2 jak można grzać namiot 1m2 - na co potrzeba 50x mniej energii i mocy grzewczej. Jedyny wymóg to żeby w całości do środka i bez dotykania żadnych ścian - zmieścił się sprzęt jaki chcesz tam mieć - grzejnik, osuszacz, klimatyzator - do wyboru.

Mam wstawiony grzejnik olejowy który ma regulację od 1000 do 2000W i wbudowany termostat.

Powietrze jest pompowane wentylatorem liniowym - niby można liczyć na pasywne zasysanie ale to niewydajne i dużo ciepła wtedy wyjdzie promieniując ze ścian płuca do pokoju, a nie do namiotu.

Zużycie generuje różne - zależy jak masz zimno w pokoju, do jakiej temperatury dążysz, jaką masz względną wilgotność powietrza i jaką wielkość płuca i namiotu dobierzesz - to nie jest możliwe do policzenia ale średnio możesz założyć że 12h na dobę będzie grzało i policz sobie.
Np. odpalony na 12h dziennie na 1000W to:
1kWh * 12 godzin * 30 dni = 360 kWh miesięcznie
Mnożysz przez swoją cenę za 1kWh i będziesz wiedział.

Pamiętaj że płuco będzie miało zupełnie inną temperaturę niż pokój - a duża różnica temperatur = kondensacja więc prawdopodobnie na zewnętrznych ścianach płuca będzie się skraplało powietrze - musisz wziąć to pod uwagę w planach. Im większa różnica między pokojem a płucem tym więcej kondensacji.
Pxgen
Nasionko
Posty: 4
Rejestracja: 12.04.2023 11:47

Re: Tydzień 4 - dodatkowe płuco

Post autor: Pxgen »

Siema
Pomieszczenie w którym stoi growbox osiąga temperatury zimą około 20 stopni latem max 23 stopnie, natomiast temperatura w grow boxie wynosi około 22.5 stopnia, więc potrzebuje dogrzać niewiele tak do 26 - 27 stopni, dlatego zastanawiam się jakie rozwiązanie będzie lepsze czy to dodatkowe płuco czy jakies inne źródło ciepła np ultra płaski grzejnik solea 250w lub 500w.
Ponad to chciałbym się spytać żeby nie zakładać osobnego tematu właśnie odnośnie temperatur, tzn mam tą temperaturę około 22.5 stopnia i bardzo wysoka wilgotność tj. 80%-90% na wegu, na kwitnieniu wilgotność spada trochę tak do około 60% i wydaje mi się, że jest problem z transpiracją ponieważ rośliny strasznie wolno wchłaniają wodę nawet przez tydzień czasu nie trzeba podlewać. Następna sprawa jest taka, że karmiłem je przez cały cykl życia może 5 razy minimalnymi dawkami z czego na wegu 1 raz a i tak  miały bardzo mocny zielony kolor, dodam że to automaty a ziemia biobizz light mix. Reasumując wyniki końcowe były fatalne więc już nie wiem co robię źle tym bardziej że jak używałem hpsa to nie miałem takich problemów. Temperatura było około 28 stopni wilgotność około 55-60 stopni i wszystko było w porządku wraz z końcowym efektem. Zastanawiam się jakie wyjście będzie lepsze, podwyższyć temperaturę do tych 27 stopni czy obniżyć wilgotność przy tej temperaturze jaką teraz mam zgodnie z tym co mówi tabela vpd. Może jesteś w stanie dać jakąś merytoryczną radę?
Z góry dziękuję i bóg zapłać dobry człowieku 😁
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 826
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Tydzień 4 - dodatkowe płuco

Post autor: szkolaziola »

Siema

Radzę grzejnik 1000W i po prostu będzie się termostat rzadziej włączał - takie 250W to za mało żeby nagrzać boxa w obiegu otwartym.

RH masz za wysokie więc transpiracja praktycznie nie następuje - co jest bardzo szkodliwe dla roślin. Musisz obniżyć RH na obu etapach.
Na wegu do max 70%, na kwitnieniu do max 55%.
Częściowo stanie się to "automatycznie" - bo dodanie grzejnika i podniesienie temperatury do ok 27 stopni automatycznie obniży RH - więc może wystarczy grzejnik i płuco i sprawa się sama rozwiąże. Ale jeśli nadal będzie za wysoko to wtedy musisz zainwestować w osuszacz powietrza o wydajności ok. 10L/24h.
Jak to ogarniesz to VPD będzie odpowiednie :)

Co do roślinek - rada jest prosta - zostaw automaty i zajmij się sezonówkami feminizowanymi - to jest niebo i ziemia jeśli chodzi o prostotę uprawy, wyniki wagowe, zapach i profil terpenowy.
ODPOWIEDZ