Od teraz możecie łatwiej dodawać zdjęcia do postów. Pod okienkiem wiadomości jest link "Dodaj zdjęcie do wiadomości" który to umożliwia.
Nie ma już za to podglądu w trakcie edycji i trzeba kliknąć "Podgląd" żeby zobaczyć jak będzie wyglądał post.
Mam nadzieję że to zmiana w dobrym kierunku.

Growing od zera

Wszystko o uprawie w namiotach, szafach i pomieszczeniach uprawowych
Awatar użytkownika
Abaddon
Sadzonka
Posty: 41
Rejestracja: 10.02.2023 20:09

Re: Growing od zera

Post autor: Abaddon »

Finalnie posiadam lampę Viparspectra P1000 (100W)
Zostały mi do zamówienia tylko namiot oraz doniczki - tutaj pytanie czy 80x80x180 będzie ok dla tak słabej lampy, oraz jaki litraż doniczek. Planuje 2 sezonowki, myśle czy potrzebuje doniczki większe niż 25L, czy zasada „im większe tym lepiej” działa zawsze, czy przy tej mocy przykładowe 25L styknie
 
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 826
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Growing od zera

Post autor: szkolaziola »

Ta lampa jest odpowiednia na 60x60cm. Możesz mieć większy namiot ale krawędzie będą bardzo słabo oświetlone w porównaniu ze środkiem i nic ciekawego na nich nie spuchnie więc nie wiem czy jest sens większy namiot - ale za to większy jest wygodniejszy w obsłudze :)

Nie łączyłbym mocy lampy z doniczką - raczej chodzi o powierzchnię uprawy - im większa doniczka tym większa roślina - i tutaj problemem będzie właśnie rozmiar boxa - jak dasz 2 planty do 60x60 to żeby korzenie wypełniły 25L musiałbyś je wegować jakieś 4 miesiące zanim przełączysz na kwitnienie - po prostu zmarnowana ziemia i cięższe podlewanie oraz karmienie. Zalecałbym dla 2 sezonów w tej klasie wielkości namiotów po 16L - możesz więcej ale nie ma to wiele sensu :)
Awatar użytkownika
Abaddon
Sadzonka
Posty: 41
Rejestracja: 10.02.2023 20:09

Re: Growing od zera

Post autor: Abaddon »

Super, dziękuje za podpowiedź, to dla mnie bardzo przydatne informacje 😃


Nie zrozumiałem tylko jednej rzeczy - „ jak dasz 2 planty do 60x60 to żeby korzenie wypełniły 25L musiałbyś je wegować jakieś 4 miesiące zanim przełączysz na kwitnienie” - jest jakaś korelacja między długością trwania wega a powierzchnia namiotu w kontekście ukorzenienia? Spodziewałbym sie, ze chodzi tu właśnie o światło? Akurat jestem zbakany 😅 czuje ze coś mi ucieka i po prostu nie rozumiem 😆

Właśnie tworze sobie koszyk w sklepie, myśle jakie doniczki (materiałowe) kupić. Może z kubeczka 0.5L -> 3.8L -> 8L -> 16L? Zamawiam tez sekator do roślin, podkładki pod doniczki, mikoryzę (mycoterra kraken), ziemię canna terra professional. Jakieś rady? Co jeszcze może mi się przydać? Jakieś pipetki menzurki? Czy wystarczy ze będę miał CalMag na wega oraz MagSulfur na flower? Wodę kupię destylowaną, ale zastanawiałem się czy w przypadku chwilowego jej braku w którymkolwiek momencie uprawy, będę mógł użyć zwykłej kranówki, zmniejszając jednocześnie dawkę calmagu gdy rośliny o te minerały poproszą? 
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 826
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Growing od zera

Post autor: szkolaziola »

Moc światła w przypadku wega nie ma wielkiego wpływu na objętość/masę zieloną rośliny - tylko na wysokość - im gorsza i słabsza lampa tym bardziej wyciągają się do góry i mają słabsze, cieńsze łodygi przez to.

"jest jakaś korelacja między długością trwania wega a powierzchnia namiotu w kontekście ukorzenieni" - poniekąd. Jest związek między długością trwania wega a wielkością rośliny (a więc i jej systemu korzeniowego) - i żeby w 2-2.5 miesiąca zapełnić 25L doniczkę korzeniami to jedna roślina musi być większa niż 60x60 - a taką powierzchnię efektywnie oświetli Twoja lampa - i chcesz wstawić tam 2 rośliny - więc muszą być mniejsze i będą miały mniejszą bryłę korzeniową

Tak, z 2-3 pipetki i menzurki plastikowe się przydadzą. 
Z wodą możesz zrobić jak piszesz. Możesz też używać kranówki - i mniejszych dawek CalMaga - nie wiem jaka konkretnie masz wodę - najlepiej spytać w wodociągach lokalnych o badania i będziesz miał wykaz ile ppm jakiego minerału tam jest - czy dużo wapnia czy nie.

0.5L -> 3.8L -> 8L -> 16L będzie okej, możesz też o 1 krok mniej zrobić 0.5L -> 3.8L -> 16L
Duża ilość przesadzania to głównie do nauki nie przelewania roślin służy - więc zależnie od doświadczenia wybierz. Lepiej zacząć od 4 przesadzań i potem zejść na 3, potem na 2 w miarę upływu kolejnych upraw jak czujesz się na siłach że nie przelejesz sadzoneczki w ogromnej doniczce :)
Awatar użytkownika
Abaddon
Sadzonka
Posty: 41
Rejestracja: 10.02.2023 20:09

Re: Growing od zera

Post autor: Abaddon »

Myślałem tez o wykorzystaniu namiotu 80x80 dla wspomnianej wygody, zamontowałbym wówczas siatkę i przepuścił odnogi w taki sposób, żeby nie rosły swobodnie na wszystkie strony aż po krawędzie namiotu, a były w miarę możliwości scentrowane, na tyle aby tez nie przysłaniały siebie nawzajem. Może tez w przyszłości doświetliłybym sobie namiot zwykłymi żarówkami led? Chyba wole dopłacić te 150zlotych i mieć 80x80 - co sądzicie?
 
Awatar użytkownika
Abaddon
Sadzonka
Posty: 41
Rejestracja: 10.02.2023 20:09

Re: Growing od zera

Post autor: Abaddon »

Rozumiem już 😃

Mógłbyś tez napisać nam tutaj nieco o wysokości zawieszenia lampy w tym przypadku? Lampa ma 4 progi mocy 25-50-75-100%
Czy powinienem trzymać ją blisko roślin i puszczać na full zamiast progresywnie? Czy dzięki temu będą się zgodnie z teorią mniej wyciągać ku światłu?
Mam tez taki temat, że w pierwszych dniach, może do dwóch tygodni życia, roślina nie objawi mi czy ma światła za dużo bądź za mało(?). Zatem lampę trzymać jak, blisko? Na 25%? No właśnie - jak?
Awatar użytkownika
szkolaziola
Administrator
Posty: 826
Rejestracja: 28.06.2022 17:13

Re: Growing od zera

Post autor: szkolaziola »

No niestety bez PAR metru ciężko jest z nową lampą - trzeba wypróbować "na oko" i patrzeć jak roślinka reaguje. Ona pokazuje już 2 dni po wykiełkowaniu liśćmi czy ma za dużo czy za mało - identycznie jak dorosła roślina.
Sam właśnie testuję nową lampę i sadzoneczki co mają 4cm wzrostu położyły liście prawie pionowo w dół - bo lampa okazała się tak mocna że musiałem ją na ponad metr odsunąć.

Najwygodniej jest zawiesić na samej górze na 100% i roślina sama sobie zwiększa wtedy dawkę światła - rosnąć i zbliżając się do lampy.
Ale to rozwiązanie dla optymalnego światła - i drogie bo cały czas na 100%.

Proponuję na początek 25% z 50cm - a po kilku dniach będziesz już widział czy się "modlą" (wtedy lampa 10cm niżej) czy liście są poziome, czy wygięte w dół (lampa 25cm wyżej) - i po poprawce lampy za 1-3 dni znów będziesz widział czy już jest okej czy nadal chcą dalej/bliżej lampę. Jest trochę zabawy na pierwszy raz - za drugim już będziesz wiedział ile mniej więcej to było - a teraz musisz pokombinować.

"Może tez w przyszłości doświetliłbym sobie namiot zwykłymi żarówkami led? Chyba wole dopłacić te 150zlotych i mieć 80x80" - tak, dobry pomysł. Możesz z czasem dokupić żarówki albo nawet są takie podłużne, jedno-żebrowe lampy led np od Lumateka - ale inni pewnie też mają. Zawsze można coś dodać jak jest zapas miejsca - w drugą stronę się nie da - więc z namiotem tak jak piszesz - radzę brać większy - nawet jak póki co nie masz odpowiedniego oświetlenia do całego.
Awatar użytkownika
GreenPig
Sadzonka
Posty: 32
Rejestracja: 22.01.2023 12:42

Re: Growing od zera

Post autor: GreenPig »

Moze sie wypowiem na temat lampy, bo kiedyś ja miałem. Wystartuj 40cm około od roślinek i na start daj ją na 50%. Po jakiś 2 tygodniach kręć na 75%, a po następnych 2 tygodniach na max. Odległość około 40-50cm od szczytów. Kiedy przestaną juz rosnąć w górę tylko będą puchnąć możesz śmiało opuścić na jakieś 25-30cm. To tylko słaby LED więc nic nie spali, a będą miały więcej światła. I ogólnie traktuj to wszystko jak rade. Musisz sam obserwować roślinę jak się zachowuje i wyciągać z tego wnioski. Rozne odmiany będą różnie reagować.
Awatar użytkownika
Abaddon
Sadzonka
Posty: 41
Rejestracja: 10.02.2023 20:09

Re: Growing od zera

Post autor: Abaddon »

Dzięki rolnicy 😃

Mam możliwość otrzymania w spadku 3-pack BioBizz (top max, bio grow oraz bio bloom), mam wrażenie ze sklepy oraz sam producent nie podają nigdzie składu tych nawozów. Zastanawiam się czy taki zestaw może mi się przydać, czy lepiej żebym po prostu kupił sobie calmag i magsulfur - calmag chyba potrzebuje tak czy siak, bo będę korzystał z wody destylowanej
Jakieś wskazówki odnośnie nawożenia i tego 3-packa?
Awatar użytkownika
GreenPig
Sadzonka
Posty: 32
Rejestracja: 22.01.2023 12:42

Re: Growing od zera

Post autor: GreenPig »

To może Ci się przydac:
biobizz4.jpg
 Ja używam całego zestawu od BioBizz łącznie z gleba. Na Veg LightMix a na flo AllMix. Ciezko je przedawkowac, moze śmiało dawać pelne dawki z tabeli. Osobiście praktycznie nie używam BioGrow. Na Vegu tylko CalMag i teraz po 5 tygodniach życia roślin BioHeven. Daje kopa już po 2 dniach od podlania. Jak nie mierzysz EC to nawozów nie dawaj za każdym razem. Np 1-2 podlania woda i za kolejnym razem pełna dawkę z tabeli. Ja tak robiłem i niedoborow nie było.
ODPOWIEDZ